Za chwilę śpiewając radosne „Hosanna”, w uroczystej procesji ruszymy sprzed świątyni, uobecniając pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. W polskiej tradycji ludowej Niedzielę Palmową nazywano również „Kwietną” bądź „Wierzbną”, od zwyczaju święcenia palm, które dla chrześcijan są symbolem odradzającego się życia. To już etap bezpośredniego przygotowania do zbawczych wydarzeń paschalnych Wielkiego Tygodnia. Niedziela Męki Pańskiej, w której uczestniczymy, rozpoczyna najważniejszy tydzień roku liturgicznego. Otwórzmy serca i umysły, abyśmy nie przegapili czasu, w którym dokonuje się nasze odkupienie.

 1. Niedzielą Palmową rozpoczynamy obchody Wielkiego Tygodnia, którego centrum jest Triduum Paschalne: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. W roku liturgicznym tydzień ten jest czasem wyjątkowym, w którym – uczestnicząc w świętych obrzędach – w sposób szczególny łączymy się z Męką i Zmartwychwstaniem Chrystusa.
 2. Dziś z racji drugiej niedzieli miesiąca po Mszy św. o g.12.00 Apel Jasnogórski.
 3. W tym tygodniu Msze św. w kaplicy tylko do środy o g. 10.00 i 18.00.
 4. We wtorek zapraszamy wszystkich do Katedry na g. 11.00, na Mszę św. Krzyżma, którą będzie sprawował JE ks. kardynał Anders Arborelius.
 5. Zapraszamy do udziału w liturgii Triduum Paschalnego o g. 18.00 w kościele św. Jakuba.
  • W Wielki Czwartek – dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa – Msza Wieczerzy Pańskiej. Po Mszy św. adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Gorzkie Żale cz. I.
  • W Wielki Piątek gromadzimy się na liturgii Męki Pańskiej. Przed liturgią Gorzkie Żale cz. II. Po liturgii cz. III. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły.
  • W Wielką Sobotę od g. 10.00 do 15.00 poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny. O g. 20.00 liturgia Wigilii Paschalnej, a po niej poświęcenie pokarmów.
  • Zobacz szczegóły obchodów Wielkiego Tygodnia.
 6. W niedzielę Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – Msza św. z procesją rezurekcyjną o g. 8.30, następnie Msze św. o g. 10.30 i 12.00.
 7. W Poniedziałek Wielkanocny – Msze św. w kościele św. Jakuba o g. 10.30 i 12.00. Nie ma Mszy św. o g. 9.00.
 8. Dziś przed kościołem harcerze sprzedają własnoręcznie wykonane palemki, dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na działalność drużyny.
 9. Msze św. w kościele św. Jakuba w niedziele o g. 9.00, 10.30 i 12.00 oraz w piątek o g. 18.30
 10. Wszystkim Solenizantom i Solenizantkom całego tygodnia, oraz tym, którzy świętują różne rocznice i jubileusze, a w sposób szczególny ks. Włodzimierzowi, który obchodzi swoje urodziny, składamy moc najlepszych życzeń i błogosławieństwa Bożego.

Zostaw komentarz